Homologacija vozila

Slika /slike/homologacija motornih vozila.jpg

Obavještavamo stranke da sve upite vezano za poslove Samostalne službe za homologaciju vozila dostavljaju elektroničkim putem, na sljedeću adresu: homologacija@dzm.hr.
Rad sa strankama od ponedjeljka do petka od 10 do 14 sati isključivo uz prethodnu najavu





Naziv homologacija dolazi od francuske riječi "la homologation" što označuje "utvrđivanje sukladnosti prema nečemu".



Glavni cilj zakonodavstva o homologaciji vozila je osigurati da nova vozila koja su stavljena na tržište i u uporabu osiguraju visoku razinu sigurnosti i zaštite okoliša, uključujući određene dijelove i opremu koja se ugrađuje nakon stavljanja vozila na tržište.

Sustav homologacije vozila početno je uređen Zakonom o normizaciji i propisima donesenim na temelju tog zakona (Zakonska osnova).  Provođenje sustava počelo je 15. rujna 1997. godine. Današnji sustav homologacije u Republici Hrvatskoj uređen je Zakonom o sigurnosti prometa na cestama odnosno Pravilnikom o utvrđivanju sukladnosti motornih vozila i njihovih prikolica, Pravilnikom o utvrđivanju sukladnosti traktora za poljoprivredu i šumarstvo i Pravilnikom o utvrđivanju sukladnosti vozila na dva ili tri kotača i četverocikala.

Uspostavljanje nacionalnog sustava homologacije vozila (kao cjeline te opreme i dijelova vozila) započelo je donošenjem Odluke Vlade Republike Hrvatske o sukcesiji Ženevskog sporazuma iz 1958. godine a ukupno je donošenjem Naredbi o homologaciji opreme i dijelova vozila Zavod transponirao 95 UNECE Pravilnika.
 

Slijedom obveza iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Republike Hrvatske s jedne strane, i Europske Unije s druge strane Zavod je 2004. godine započeo transponiranje i implementaciju Direktiva i Uredbi Europske unije za područje homologacije cestovnih vozila prema Nacionalnom programu za pridruživanje Republike Hrvatske Europskoj uniji. Tim se je sporazumom Republika Hrvatska obvezala na usklađivanje s europskim zakonodavstvom u području cestovnih motornih vozila i za uspostavljanje infrastrukture za njegovu provedbu.

Zavod je navedeno usklađivanje do kraja 2011. godine proveo donošenjem 175 posebnih Pravilnika (TPV) putem čega je u nacionalno zakonodavstvo preneseno 255 EU Direktiva odnosno Uredbi. Ovim opsežnim poslom je u konačnici, pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji, u potpunosti izjednačeni homologacijski propisi u Republici Hrvatskoj s važećim propisima u državama članicama EU-a.

Osim pripreme propisa o homologaciji vozila, uključujući njihovu opremu i dijelove, Zavod obavlja i sljedeće poslove:

- usklađuje i nadzire rad pravnih osoba ovlaštenih za obavljanje postupka utvrđivanja sukladnosti

- usklađuje i nadzire rad tehničkih službi i proizvođača vozila i dijelova

- sudjeluje na sastancima odbora (CATP-AT, TCMV) i radnih skupina (MCWG, MVEG, MVWG, PEMS, WGAT, WFAG) vezanim uz motorna vozila, koje organizira Europska Komisija

- sudjeluje u radu međunarodnoga tijela (WP.29) za izradu međunarodnih propisa u području homologacije vozila Gospodarske komisije UN-a za Europu (UNECE).